Top facebook2x Top youtube2x Top instagram2x Top phone2x +61 2 9371 9805 Top email2x Email us Top search2x Basket
Home / Results / NBSailsports 2022 International OK Dinghy Australian Championship
Home / Results / NBSailsports 2022 International OK Dinghy Australian Championship
Show  

NBSailsports 2022 International OK Dinghy Australian Championship

Result Entrant Boat Sail No. Club Race 1
15 Mar
Race 2
15 Mar
Race 3
15 Mar
Race 4
16 Mar
Race 5
17 Mar
Race 6
17 Mar
Race 7
17 Mar
Race 8
18 Mar
1st
14.0
Alexander Bijkerk ICE AUS 748 RPAYC/DBSC 7th
7.0p
3rd
3.0p
2nd
2.0p
1st
1.0p
3rd
3.0p
1st
1.0p
2nd
2.0p
2nd
2.0p
2nd
23.0
Tim Davies Pretty Fly AUS 791 Wangi SC 8th
8.0p
1st
1.0p
1st
1.0p
7th
7.0p
2nd
2.0p
9th
9.0p
3rd
3.0p
1st
1.0p
3rd
23.0
David Clark Staccato AUS15 Woollahra SC 1st
1.0p
10th
10.0p
3rd
3.0p
2nd
2.0p
1st
1.0p
2nd
2.0p
4th
4.0p
12th
12.0p
4th
24.0
John Condie Shifty OK AUS 779 DSC/WSC 2nd
2.0p
2nd
2.0p
10th
10.0p
4th
4.0p
9th
9.0p
3rd
3.0p
1st
1.0p
3rd
3.0p
5th
33.0
Mark Phillips Cosmos factory AUS 808 RPAYC 4th
4.0p
4th
4.0p
6th
6.0p
3rd
3.0p
5th
5.0p
7th
7.0p
8th
8.0p
4th
4.0p
6th
35.0
Brent Williams Grumpy AUS 775 Adelaide SC 5th
5.0p
5th
5.0p
4th
4.0p
5th
5.0p
12th
12.0p
5th
5.0p
5th
5.0p
6th
6.0p
7th
57.0
David Ketteridge The Vid aka Joan's Super AUS 773 Adelaide SC 9th
9.0p
6th
6.0p
8th
8.0p
6th
6.0p
18th
18.0p
10th
10.0p
7th
7.0p
11th
11.0p
8th
66.0
Kelvin Holdt Green Eggs & Ham AUS 708 Southport Yacht Club 11th
11.0p
8th
8.0p
7th
7.0p
10th
10.0p
13th
13.0p
13th
13.0p
9th
9.0p
8th
8.0p
9th
67.0
Peter Robinson Smokin' Hot AUS 774 Drummoyne SC 12th
12.0p
7th
7.0p
18th
18.0p
9th
9.0p
14th
14.0p
4th
4.0p
12th
12.0p
9th
9.0p
10th
70.0
Matt Johnson Think Positive AUS 735 Black Rock YC 6th
6.0p
18th
18.0p
11th
11.0p
22nd
22.0p
4th
4.0p
12th
12.0p
14th
14.0p
5th
5.0p
11th
76.0
Grant Wakefield Space Monkey AUS776 Drummoyne SC 17th
17.0p
9th
9.0p
9th
9.0p
8th
8.0p
8th
8.0p
11th
11.0p
18th
18.0p
14th
14.0p
12th
84.0
Mark Ruttherfurd Partial Recall AUS 769 Drummoyne SC 13th
13.0p
21st
21.0p
5th
5.0p
11th
11.0p
29th
31.0p
6th
6.0p
13th
13.0p
15th
15.0p
13th
98.0
Glenn Williams Green Magic AUS 7 Adelaide SC 3rd
3.0p
16th
16.0p
17th
17.0p
18th
18.0p
7th
7.0p
22nd
22.0p
20th
20.0p
17th
17.0p
14th
102.0
Peter McNeill PM Sails AUS 802 Lake Macquarie YC 32nd
32.0p
13th
13.0p
28th
28.0p
14th
14.0p
15th
15.0p
16th
16.0p
6th
6.0p
10th
10.0p
15th
102.0
Peter Wallace Natural Selection iii Aus 797 WSC/SLMASC 14th
14.0p
17th
17.0p
12th
12.0p
12th
12.0p
20th
20.0p
8th
8.0p
19th
19.0p
21st
21.0p
16th
103.0
Edward Cox AUS 803 AUS 803 Woollahra SC 23rd
23.0p
12th
12.0p
16th
16.0p
21st
21.0p
6th
6.0p
15th
15.0p
10th
10.0p
DNC
34.0p
17th
116.0
Grant Durran Catalina Wine Mixer AUS 3 Indented Head YC 24th
24.0p
24th
24.0p
13th
13.0p
13th
13.0p
24th
24.0p
24th
24.0p
11th
11.0p
7th
7.0p
18th
116.0
Brendon Green Snacky Chans Syd AUS 47 Mounts Bay Sailing Club/Fremantle SC 15th
15.0p
15th
15.0p
20th
20.0p
15th
15.0p
17th
17.0p
20th
20.0p
16th
16.0p
18th
18.0p
19th
118.0
Steven Humphris Houdini AUS 792 Drummoyne SC 18th
18.0p
19th
19.0p
22nd
22.0p
23rd
23.0p
10th
10.0p
19th
19.0p
17th
17.0p
13th
13.0p
20th
125.0
Jim Dwyer Tokyo Drift AUS 788 Drummoyne SC 21st
21.0p
20th
20.0p
23rd
23.0p
16th
16.0p
11th
11.0p
18th
18.0p
23rd
23.0p
16th
16.0p
21st
134.0
Blake Russell Ajax AUS 750 Drummoyne SC 16th
16.0p
23rd
23.0p
21st
21.0p
19th
19.0p
26th
26.0p
14th
14.0p
21st
21.0p
20th
20.0p
22nd
136.0
David Haseldine Barely AUS 732 Drummoyne SC 10th
10.0p
11th
11.0p
19th
19.0p
27th
27.0p
19th
19.0p
21st
21.0p
29th
29.0p
DNC
34.0p
23rd
146.0
Nick Gray Ice Ice Baby AUS 764 Georges River SC 19th
19.0p
14th
14.0p
15th
15.0p
24th
24.0p
29th
31.0p
28th
28.0p
15th
15.0p
DNC
34.0p
24th
147.0
Steven Shale Nanni AUS 772 Southport YC 25th
25.0p
26th
26.0p
24th
24.0p
17th
17.0p
16th
16.0p
17th
17.0p
25th
25.0p
23rd
23.0p
25th
153.0
Andrew Thyrd Lion 781 Drummoyne SC 20th
20.0p
25th
25.0p
14th
14.0p
20th
20.0p
27th
27.0p
23rd
23.0p
26th
26.0p
25th
25.0p
26th
176.0
Erik Thompson Shades of Grey AUS 759 Southport YC 28th
28.0p
27th
27.0p
26th
26.0p
26th
26.0p
25th
25.0p
26th
26.0p
22nd
22.0p
24th
24.0p
27th
178.0
Michael Walker Phantom AUS 736 Drummoyne SC 22nd
22.0p
28th
28.0p
25th
25.0p
28th
28.0p
29th
31.0p
29th
29.0p
27th
27.0p
19th
19.0p
28th
186.0
Ed Rigby ERigby-OK01 AUS 688 Woollahra SC 26th
26.0p
29th
29.0p
29th
29.0p
DNC
34.0p
23rd
23.0p
27th
27.0p
30th
30.0p
22nd
22.0p
29th
188.0
Anthony Johnston Rusty AUS 762 Drummoyne SC 30th
30.0p
32nd
32.0p
31st
31.0p
25th
25.0p
21st
21.0p
31st
31.0p
24th
24.0p
26th
26.0p
30th
188.0
Bruce Schofield AUS 753 AUS 753 Wangi SC 27th
27.0p
30th
30.0p
30th
30.0p
29th
29.0p
22nd
22.0p
25th
25.0p
28th
28.0p
27th
27.0p
31st
207.0
Richard Furneaux Blues in C AUS 740 Indended Head YC 29th
29.0p
22nd
22.0p
27th
27.0p
30th
30.0p
DNS
31.0p
DNS
34.0p
DNS
34.0p
DNC
34.0p
32nd
218.0
Tim Alewood Mia AUS 636 Drummoyne SC 33rd
33.0p
DNS
34.0p
DNS
34.0p
32nd
33.0p
28th
28.0p
30th
30.0p
31st
31.0p
29th
29.0p
33rd
221.0
Graham Thompson GThompson-OK01 796 31st
31.0p
31st
31.0p
DNF
34.0p
31st
32.0p
DNS
31.0p
DNS
34.0p
DNS
34.0p
28th
28.0p
© 2022 Woollahra Sailing Club powered by Sailing Club Manager